• Pożyczki krótkoterminowe jako alternatywa dla kredytów bankowych?

  W obrocie gospodarczym znajdziemy dwie instytucje związane z pożyczaniem pieniędzy. Jedną z nich są oczywiście kredyty bankowe, które udzielać mogą jedynie podmioty zarejestrowane jako banki, zaś drugą wszelkiego typu pożyczki. W potocznym rozumieniu nie rozróżniamy kredytów od pożyczek i bardzo często używamy obu pojęć zamiennie. Niestety kredyty od pożyczek różnią się w wielu istotnych kwestiach, a tym samym nie zawsze powinny być dla siebie ekwiwalentem. Co się z tym wiąże?

  Warunki udzielania kredytów

  Banki w bardzo precyzyjny sposób muszą pokazywać warunki oferowanych przez siebie kredytów. Polskie prawo za pośrednictwem ustawy o Prawie Bankowym wskazuje w wielu punktach w jaki sposób muszą być prezentowane oferty i jakie informacje zawierać. Banki zostały zobowiązane również do stosowania wskaźnika zwanego RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), który ma za zadanie ułatwić konsumentowi porównywanie kredytów z różnych banków i wybór tego najbardziej optymalnego – w czasach, gdy banki nie były zobowiązane do pokazywania powyższego wskaźnika każdy konsument miał utrudnione zadanie polegające na konieczności każdorazowego przeliczenia konkretnej oferty – dopiero po tym możliwe było nie tylko poznanie rzeczywistych kosztów danego kredytu, ale także porównanie ofert z różnych banków.

  Co w przypadku pożyczek?

  Pożyczki w przeciwieństwie do kredytów bankowych mogą być udzielane przez każdy podmiot występujący na naszym rynku gospodarczym – począwszy od osób fizycznych, a skończywszy na wyspecjalizowanych w tym procederze firmach. Warto jednak pamiętać, że pożyczki w przeciwieństwie do kredytów podlegają reżimowi prawnemu z Kodeksu Cywilnego, a zatem ich główną podstawą jest umowa dwóch stron – strony mogą niemal dowolnie się umówić nawet nie zawierając tego w formie pisemnej. Umowa pożyczki w formie ustnej również zachowuje swoją ważność, a jedyną trudnością może być tylko udowodnienie jej warunków i postanowień.

  Pieniądze z długiem?

  Ze względu na znacznie obostrzenia w przypadku udzielania kredytów bankowych, raczej nie powinniśmy liczyć na możliwość uzyskania finansowania z banku w przypadku zalegania z płatnościami, bądź egzekucji komorniczej. Niemal wszystkie banki obecne na polskim rynku ściśle ze sobą współpracują wymieniając się między sobą informacjami o niesolidnych dłużnikach, którzy nie tylko stwarzają większe ryzyko kredytowe, ale również bardzo często nie zamierzają spłacać zaciągniętych kredytów, a egzekucja z ich majątku nie przynosi żadnych efektów.

  Rozwiązanie problemu

  Rozwiązaniem są właśnie pożyczki, gdzie każdy sam może decydować, czy chce udzielić pożyczki, czy też nie – przeważnie jest to jedynie obarczone wyższymi kosztami w związku z większym ryzykiem, jednak profesjonalne firmy udzielające pożyczek raczej nie odmawiają ich nikomu. Więcej o tego typu pożyczkach dla osób, którym bank odmówił kredytu z powodu zadłużenia, można przeczytać w poniższym artykule: http://finansowaparabola.pl/pozyczki-dla-zadluzonych-z-komornikiem.html. Warto pamiętać, że pożyczki dla zadłużonych z komornikiem również należy spłacać – nawet nasz brak środków finansowych, z których możliwa byłaby dalsza egzekucja nie uwalnia nas od konieczności regulowania swoich zobowiązań! Jeżeli zostanie nam udowodnione, że pożyczkę zaciągnęliśmy z zamiarem jej nie uregulowania to możemy odpowiadać karnie za oszustwo!

Comments are closed.