• Mocne powody przemawiające za czyszczeniem systemów wentylacyjnych i klimatyzacji

  Systemy wentylacyjne i te służące klimatyzacji do użytku w domowym zaciszu są coraz bardziej popularne w Polsce. Z roku na rok wzrasta poziom tej popularności choć trzeba przyznać, że polski klimat nie jest, aż tak kapryśny jak te tropikalne. System w domu do wentylowania i klimatyzacji, jak zresztą każdy inny wymagać może ważności oraz konserwacji. Zanim niepotrzebnie zaczniemy oszczędzać na tym dobrze będzie się dowiedzieć z jakiego powodu czyszczenie wentylacji jest tak niezbędne, a popularność fraz czyszczenie wentylacji w wyszukiwarkach notuje dynamiczny wzrost.

  „Człowiek ma prawo oddychać zdrowym powietrzem wewnętrznym”
  Tak mówi pewien dokument stworzony przez Światową Organizację Zdrowia. Jeszcze do niedawna skupiano się jedynie na zapewnieniu jak najbardziej efektywnego systemu filtracji powietrza. Panowało takie powszechne przekonanie, ze efektywny system sprawi, że czyszczenie wentylacyjnych kanałów wcale nie będzie konieczne. A jednak nic na tym świecie nie jest doskonałe. Zawsze będą powstawały zanieczyszczenia, a spora część społeczeństwa boryka się z szeregiem alergii. W wentylacjach mogą osadzać się:

  -grzyby
  -bakterie
  -elementy izolacji
  -różne organiczne cząstki

  Natomiast powietrze krążące we wnętrzach pomieszczenia powinno być na tyle czyste aby:
  -nie pogarszać stanu zdrowia
  -nie uszkadzać samego systemu wentylacji
  Uszkodzenie wentylacji tylko pociągnie za sobą dodatkowe koszta, a brud i zanieczyszczenia często prowadzą do niszczących procesów korozyjnych.
  Zanieczyszczony system wentylowania może być również poważnym pożarowym zagrożeniem. Warto świadomie to potraktować zanim zaczniemy myśleć o tym żeby w ramach pozornych oszczędności dać sobie spokój z czyszczeniem.
  Decydując się na system wentylacyjny musimy koniecznie zdawać sobie sprawę, że nie tylko będzie to nam przynosiło profity, ale będzie wymagała nakładów. Podobnie jak większość domowych urządzeń. Jeśli szukamy rozwiązań bez kosztowych pozostaje szerokie otwieranie okien. Ale zima pamiętajmy żeby zakręcić grzejniki. W pielęgnacji domowej wentylacji będzie chodziło o znacznie więcej niż cieszenie się nią dłużej.

Comments are closed.